7.01.22

Korraldatud jäätmevedu Rakvere linnas

 

Milliseid jäätmeid saab vedajale üle anda?

Korraldatud jäätmevedu hõlmab segaolmejäätmete, biojäätmete ning papi ja paberi kogumist jäätmevaldajatelt.

Biojäätmed tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi. See tähendab, et kõikides kodudes, ettevõtetes, asutustes ja mujal, kus biojäätmeid tekib, tuleb panna biojäätmed teistest jäätmeliikidest eraldi ja suunata need ringlusse. Ringlusse suunamise võimalusi on kaks: anda üle jäätmevedajale või kompostida. Biojäätmete kogumiseks ja vedajale üle andmiseks tuleb kasutada eraldi jäätmemahutit. Biojäätmeid peavad eraldi üle andma kõik kinnistud, kus biojäätmete kompostimist ei toimu. Kui biojäätmed on võimalik tekkekohal ringlusse võtta ning kinnistul on olemas võimalused kodukompostimiseks, ei pea toimuma biojäätmete äravedu. Sellisel juhul peab kinnistul ka tegelikult biojäätmeid kompostima ja saadud materjali peab olema võimalik kasutada nõuetekohaselt, et oleks tagatud biojäätmete segaolmejäätmete või muude jäätmete hulka mitte sattumine. Jäätmevaldaja peab teavitama Lääne-Viru Jäätmekeskust sellest, kas ta annab biojäätmed jäätmevedajale või komposteerib.  Kui jäätmevaldaja 5. augustiks 2022. a. tagasisidet andnud ei ole, arvatakse ta automaatselt biojäätmete üleandjaks. Sellisel juhul toimub biojäätmete vedu vastavalt veograafikule ning Rakvere linna jäätmehoolduseeskirjas tühjendamise sagedusele ja mahuti suurusele kehtestatud nõuete alusel. Teenuse osutamise eest esitab Lääne-Viru Jäätmekeskus jäätmevaldajale arve vastavalt hinnakirjale.

Paber ja papp tuleb samuti koguda muudest jäätmetest eraldi. Kui kinnistul on vähemalt kümne korteriga elamu või mõni muu hoone, mille kütmiseks kasutatakse kaugkütet, elektrikütet, vedelkütet või gaasikütet, peab kinnistul olema eraldi kogumismahuti paberi ja papi kogumiseks. Mahutit tuleb tühjendada vastavalt vajadusele, vältides selle ületäitumist. Liigiti kogutav paber ja papp ei tohi olla määrdunud või vettinud ning ei tohi sisaldada muid materjale. Kui kinnistul on üksikelamu või vähem kui kümne korteriga elamu või mõni muu hoone, mille kütmiseks kasutatakse tahkekütust, tuleb paber ja papp koguda liigiti ning viia selleks ettenähtud avalikku kogumispunkti või jäätmekäitluskohta või põletada küttekoldes.

 

Kes tühjendab jäätmekonteinerit?

2021. aasta sügisel viis linn läbi uue korraldatud jäätmeveo teenuse hanke, mille võitis MTÜ Lääne-Viru Jäätmekeskus, pakkudes jäätmeveo teenusele madalaimat hinda. See tähendab, et alates 6. veebruarist 2022. a tühjendab olmejäätmete (sealhulgas biojäätmete ja paberi-papi) prügimahuteid Lääne-Viru Jäätmekeskuse prügiveok.

Rakvere linna jäätmehoolduseeskirja kohaselt ei ole korraldatud jäätmeveoga liitunud jäätmevaldajal lubatud anda segaolmejäätmeid, biojäätmeid ega paberit ja pappi üle vedajale, kes ei ole Rakvere linna haldusterritooriumil korraldatud jäätmeveo teenuse osutaja.

 

Kui tihti tuleb jäätmekonteinerit tühjendada?

Segaolmejäätmete äravedu peab toimuma vähemalt üks kord nelja nädala jooksul.

Biolagunevate jäätmete konteinerit tuleb tühjendada vähemalt korra kahe nädala jooksul. Biojäätmete konteiner võib olla 80, 120, 140 või 240-liitrine ning see tuleb vooderdada biolagunevast materjalist kotiga.

Jäätmemahuti ületäitumise ja/või haisu tekke korral peab jäätmete äravedu olema tagatud sagedamini. Äraveo sagedus, mahuti suurus, mahuti asukoht  jm tingimused ning lisateenuste tellimine lepitakse kokku Lääne-Viru Jäätmekeskusega.

 

Kes suhtleb kliendiga?

Rakvere Linnavolikogu 24.04.2013 otsusega nr 61 anti Mittetulundusühingule Lääne-Viru Jäätmekeskus volitus jäätmevaldajate üle arvestuse pidamiseks ja nendega arveldamiseks.

Lepingud jäätmete äraveoks sõlmib jäätmevaldajatega Lääne-Viru Jäätmekeskus. Täpsem info siin: http://lvjk.ee/korraldatud-jaatmevedu/korraldatud-jaatmevedu/

Jäätmevaldajateks on jäätmetekitajad või isikud, kelle valduses on jäätmed (näiteks kinnistu omanik, korteriühistu, ühisus, haldusfirma, rentnik, teenindusettevõtted jne).

Jäätmeveolepingu sõlmimiseks on võimalik valida erinevate variantide vahel:

1.      Internetis lepingu sõlmimiseks tuleb avada veebileht www.lvjk.ee, siseneda iseteeninduskeskkonda E-prügi, täita lepingutaotlus ning saata see ära. Taotluse alusel koostatud leping saadetakse Teile allkirjastamiseks e-posti või posti teel. Elektronposti teel saadetav leping digitaalallkirjastatakse.

2.      E-posti teel lepingu sõlmimiseks, tuleb avada veebileht www.lvjk.ee, laadida alla lepingu taotluse vorm, see täita, salvestada ning saata e-posti teel klient@lvjk.ee. Taotluse alusel koostatud leping saadetakse Teile allkirjastamiseks  e-posti või posti teel. Elektronposti teel saadetav leping digitaalallkirjastatakse.

3.      Klienditeenindusbüroos lepingu sõlmimiseks, tuleb tulla Lääne-Viru Jäätmekeskusesse, aadressil Piira küla, Vinni vald. Kaasa võtta isikut või ettevõtte esindusõigust tõendav dokument (volikiri). Koos klienditeenindajaga valida endale sobiv prügiveoteenuse maht ja sõlmida leping, mille kinnitab klienditeenindaja.

Kõikides veoteenust ja lisateenuseid puudutavates küsimustes tuleb pöörduda Lääne-Viru Jäätmekeskuse poole, sh veograafiku muudatuste osas ja mahuti vahetamine väiksema/suurema vastu jne. Täiendavate küsimuste korral võib helistada tööpäevadel ajavahemikus 9.00-17.30 jäätmekeskuse klienditeeninduse infotelefonil +372 616 5165 või pöörduda e-posti teel klient@lvjk.ee

 

Kust ma saan jäätmemahuti?

Jäätmemahuteid ehk konteinereid on võimalik osta või rentida turul tegutsevatelt ettevõtetelt. Mahuteid on võimalik rentida või osta ka Lääne-Viru Jäätmekeskuselt.

 

Ühismahuti

Ühismahutit on lubatud kasutada üksnes ühise õuealaga korter- ja ridaelamutes või kõrvuti asetsevatel kinnistutel tekkivate jäätmete kogumiseks. Jäätmevaldajad, kes kasutavad ühismahutit, on kohustatud sõlmima ühismahuti kasutamise kirjaliku kokkuleppe ja volitama esindama ühte jäätmevaldajat Lääne-Viru Jäätmekeskusega jäätmeveo lepingu sõlmimiseks.

 

Millisest hetkest olen korraldatud jäätmeveoga liitunud?

Juhul kui jäätmevaldaja ei ole korraldatud jäätmeveo rakendamise alguseks (s.o. 02.03.2015) lepingut Lääne-Viru Jäätmekeskusega sõlminud, on ta ikkagi automaatselt korraldatud jäätmeveoga liitunud.  Sellisel juhul toimub jäätmevedu vastavalt veograafikule ning Rakvere linna jäätmehoolduseeskirjas tühjendamise sagedusele ja mahuti suurusele kehtestatud nõuete alusel. Teenuse osutamise eest esitab Lääne-Viru Jäätmekeskus jäätmevaldajale arve vastavalt hinnakirjale.

 

Vabastamine jäätmeveoga liitumisest

Kui soovitakse taotleda vabastust korraldatud jäätmeveoga liitumisest, siis tuleb pöörduda otse Rakvere Linnavalitsuse poole. Taotluse vormid on leitavad nii Rakvere Linnavalitsuse kodulehelt (www.rakvere.ee) kui Lääne-Viru Jäätmekeskuse kodulehelt (www.lvjk.ee). Taotlusvorme saab ka Rakvere Linnavalitsusest aadressil Lai tn 20.

Korraldatud jäätmeveost võib taotleda vabastust juhul kui kinnistul ei elata või kinnistut ei kasutata. Vabastus antakse linnavalitsuse istungi korraldusega tähtajaliselt ja erandkorras.

Täpsem info siin: https://rakvere.kovtp.ee/jaatmeveo-vabastuste-info1

 

Õiguslik alus

Rakvere linna haldusterritooriumil reguleerivad jäätmehoolduse korraldamist järgmised dokumendid:

Rakvere linna jäätmehoolduseeskiri

Linnavolikogu määrus „Jäätmeliikide, millele kohaldatakse korraldatud jäätmevedu, jäätmepiirkonna, vedamissageduse ja -aja ning jäätmeveo teenustasu määramise korra kehtestamine"

Rakvere linna jäätmekava aastateks 2021-2027

 

 

 

Toimetaja: RIIN SIKKA