« Tagasi

Rakveres pannakse alus linna noorte osaluskogule

Rakvere Linnavalitsuse pressiteade
27. detsember 2019

 

Detsembri keskel kogunesid Rakvere linnavalitsuses Eesti Noorteühenduste Liidu (ENL) ja linnavalitsuse kultuuri- ja noorsootööspetsialisti kutsel ligi paarkümmend linna koolide õpilasesinduste liiget, et panna alus Rakvere linna noorte osaluskogu loomisele. 

Linnavalitsuse kultuuri- ja noorsootööspetsialisti Katrin Joselini sõnul on Rakveres juba mõnda aega arutatud, kuidas võiks või peaks noori linnas otsustusprotsessidesse kaasama. „Lahendusena oleme loomas Rakvere linna õpilasesindust, et koondada aktiivsed noored ühte organisatsiooni. Olla kaasatud on üks noorte arenguvõimalus," märkis Joselin. 

Kuidas seda teha ja miks see noortele kasulik on, rääkis lähemalt Eesti Noorteühenduste Liidu esindaja Gregory-Martin Linder.

Inspireerivaid näiteid isiklike kogemuste baasilt jagas noortele Rakvere reaalgümnaasiumi vilistlane ja praegune Väike-Maarja Noortevolikogu president Maris Praats. Praatsi sõnul on Lääne-Virumaal hetkel pea kõigis kohalikes omavalitsustes noorteaktiiv ja maakonna osaluskogude katuseorganisatsioonina tegutseb Lääne-Virumaa noortekogu.

Katrin Joselini sõnul hakkab Rakvere linna õpilasesindus tegutsema linnavalitsuses kinnitatud põhimääruse alusel, kuid tegevus on kokku lepitud ka linna volikoguga ja koolidega. „Püüame luua selge struktuuri ja paigutada noorte esinduskogu süsteemis sinna, kus ka nende arvamus on arvestatav," selgitas Joselin.

Noorte esinduskogud kohalike omavalitsuste juures on apoliitilised, esindatakse noorte huve ja tõstetakse eakaaslaste teadlikkust. Esimesteks sammudeks on noorte kaasamine noorsootöö valdkonna teemadesse. Kaugel pole ka kohalike omavalitsuste valimised, kus saavad osaleda 16+ noored. „Et noored teeksid valikuid teadlikumalt, on oluline teavitada neid võrdselt kõikidest võimalustest," rõhutab Joselin.

Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul annab linna noorte osaluskogu kahepoolse võimaluse – linnale oma ideid tutvustada ja kaasata noori ning sama ka noorte osas. „Soovime olla jätkuvalt edumeelne ja suurepärase elukeskkonnaga linn, kus inimestel on hea elada. Siin on noorte arvamus ja kaasatus tulevikuprotsesse arvestades ülioluline," ütles Varek.

Järgmine kohtumine on plaanis jaanuari alguses. 

 

Lisainfo:

Katrin Joselin
kultuuri-ja noorsootöö spetsialist
tel 5326 8054

Teate koostas:

Kristel Mänd
kommunikatsioonispetsialist
tel 510 4544
kristel.mand@rakvere.ee