Tartu rahu 101

1. veebruar 2021

Teisipäeval, 2. veebruaril täitub 101 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel.

Rahuleping Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmiti pärast keerulisi läbirääkimisi 2. veebruaril 1920 Tartus. Leping lõpetas ligi poolteist aastat kestnud Vabadussõja ning oli esimeseks suureks saavutuseks noore Eesti riigi välissuhtluses. Leping määras ära Eesti idapiiri ning selles tunnustas Nõukogude Venemaa Eesti Vabariigi iseseisvust. Samuti avas see Eestile tee rahvusvahelisele tunnustamisele iseseisva riigina.

Linnapea Triin Varek: "Kuigi peame antud viroloogilises olukorras lähtuma ka välitingimustes  eelkõige turvalisuse printsiibist, ei saa me unustada olulisi sündmusi ja traditsioone. Tartu rahulepingu sõlmimine oli üks olulisemaid sündmusi Eesti suveräänuses. Vabaduse eest langenuid meenutame suures tänutundes."

Rakveres mälestatakse Tartu rahu aastapäeva pärgade asetamisega Vabadussõja mälestussamba jalamile (L. Koidula 12a) kell 9:00.

Koroona tõttu toimub ainult pärgade asetamine ja küünalde süütamine ilma sõnavõttudeta.

Fotol: Eesti delegatsiooni liikmed Tartu rahu sõlmimisel. Vasakult: Jaan Poska, kindral Jaan Soots, kolonel Victor Mutt. Taga väikese laua ääres allkirjastab lepingut Ants Piip. Eesti Ajaloomuuseum SA.