Selgus Edith Kotka-Nymani mälestuseks loodava skulptuurikonkursi võidutöö

Rakvere Linnavalitsus
Pressiteade
18. veebruar 2021

 

Rakvere Linnavalitsuse poolt novembris välja kuulutatud avatud ideekonkursile linna aukodaniku Edith Kotka-Nymani mälestuse jäädvustamiseks laekus viis ideekavandit. Žürii otsusega pälvisid auhinnalise koha kolm kavandit.

18. veebruaril kuulutati välja konkursi tulemused. Žürii otsusega pälvis peapreemia ja 5000 eurot kavand märgusõnaga „8 aastane Edith", autorid Gea Sibola Hansen ja Mai Šein, Kivi Kunst OÜ. Teise koha ja 3000 eurot pälvis töö märgusõnaga „Columba" , autorid Mari-Liis Tammi Kelder ja Eero Liivarand, OÜ Designest. Kolmanda koha ja 2000 eurot saavutas ideekavand märgusõnaga „Aukodanik", autor Tiiu Kirsipuu, OÜ Lootusprojektautor.

Rakvere abilinnapea Laila Talunik jäi konkursi tulemustega rahule. „Võidutöö selgelt sobitub keskkonda, kuha ta on planeeritud ning tekitab mõnusa sünergia ja seose meie teise aukodaniku skulptuuriga keskväljakul. Võidutöö autorid on ära tabanud emotsionaalse seose Edith Kotka Nymani ja Rakvere vahel, lisaks on nutikalt ära kasutatud väljakul juba olemasolevat mööblit, et luua terviklahendus lähtuvalt püstitatud konkursi ülesandest."

Kuna Edith Kotka-Nymanile meeldis istuda linnaruumis pinkidel ning vaadelda mööduvaid inimesi ja hooneid, soovis linnavalitsus ideekonkursi lähteülesandena mälestusmärgi osadena näha istepinki ja sealt vaadeldavat skulptuuri koos tutvustava infotahvliga. Mälestusmärk on kavas paigaldada Rakvere rekonstrueeritud ajaloolise Pika tänava väljakule (Pikk 22).

Rakvere linna aukodanik Edith Kotka-Nyman oli Rakvere hea tahte saadik, kes panustas pikki aastaid Rakvere ja Rootsi Sigtuna kommuuni vaheliste tihedate ja viljakate koostöösidemete loomisesse pärast Eesti vabariigi taasiseseisvumist, õpetas eesti keelt ning tutvustas Eesti ja Rakvere kultuuri- ja ajalugu. Rakvere linna aukodaniku tiitel omistati Edith Kotka-Nymanile 1998. aastal.

Edithi tütar Katrin Metcalf Nyman kõneles, et Edithi perekonnal (lapsed Hendrik, Katrin ja Helle ning õde Vivian) on siiralt hea meel, et Rakvere teda väärika skulptuuriga meenutab. „Rakvere oli emale väga südamelähedane ja ta oli uhke aukodaniku tiitli üle. Tiitli ja skulptuuri kaudu näitab Rakvere, et võib austada ka inimest, kes ei ole tipptasemel kultuuri- või sporditegelane, poliitik või kindral, vaid lihtsalt inimene, kes panustas oma aega ja vaeva heal eesmärgil," jutustas ta.

Rakvere linnapea Triin Varek: „Olen õnneliik, et ka minul on isiklikud mälestused Edithiga, väga südamlikest kohtumistest ja siirastest jutuajamistest. Edith oli Rakvere suur sõber ja tema meenutused ning armastus Rakvere vastu oli liigutav. Edith elab paljude rakverlaste mälestustes ja südames edasi. Sõprus on suur väärtus ja mul on hea meel, et meie linna teine aukodanik saab väärika skulptuurina linnaruumis jäädvustatud ning seeläbi saavad teda kindlasti teadma ja tundma ka need, kes Edithiga isiklikult tema eluajal ei kohtunud. Tänan kõiki, kes kogu protsessi panustasid, et oleme tänasesse päeva jõudnud, eriti abilinnapea Laila Talunikku teema eestvedamise eest ja Marko Pomerantsi, kellega mõttevahetused Edithi mälestuse jäädvustamisest algasid meil juba paar aastat tagasi."

Konkursile esitatud ideekavandeid hindas žürii koosseisus Katrin Nyman Metcalf, Marju Püümets, Angeelika Pärna, Peeter Leinbock, Aime Kuulbusch-Mölder, Marko Pomerants, Tiit Kullerkupp, Riho Hütt ja Riina Rillo.

Žürii hinnangul oli võidutöö selge ideega, millest loeb välja mitu lugu - Edithi lahkumine ja tagasitulek, reisimised, vallimäe ääres veedetud lapsepõlv ja koolitee. Skulptuur on romantiline, sobitub hästi keskkonda ja  räägib lisaks Edithile veidi ka Rakvere ajaloost. 

Katrin Metcalf Nymani sõnul meeldisid neile kõik kavandid - erinevate lemmikutega eri pereliikmetel. „Valitud teos sobib mitte ainult meenutama Edithit (ja seda vaatavad ju nii juba lähitulevikus kui eriti ka kaugemas tulevikus paljud, kes Edithit ei teadnud), vaid ka osa Eesti ja Rakvere ajaloost: inimesed olid sunnitud lahkuma eri tingimustel, said vahel ka tagasi, aga tihti jäid reisima eri põhjustel eri riikide vahel," mõtiskles Katrin Metcalf Nyman.

Tütre sõnul ei osanud kaheksa-aastane Edith, kes kõndis Pikal tänaval (kus ka on tema isa kavandatud, mälestustahvliga märgitud hoone) kindlasti ette kujutada neid raskeid aegu, mis teda, perekonda, Rakveret ja Eestit ees ootasid - hiljem elus oli tihti raske loota, et olukord võib tulevikus jälle väga hea olla. „Kindlasti ei osanud väike Edith ka mitte arvata, et üks päev on tema endise koolitee ääres tema kuju!" tõdes Katrin Metcalf Nyman.

Järgmisena korraldab Rakvere Linnavalitsus väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, mille käigus tehakse võidutöö autori(te)le ettepanek pakkumuse esitamiseks.

 

Lisainfo:

Laila Talunik
abilinnapea
laila.talunik[at]rakvere.ee

 

Teate edastas:

Kristel Mänd
Rakvere Linnavalitsus
Kommunikatsioonispetsialist
5104544