Rakvere tähistab 100 aasta möödumist linna vabastamisest Vabadussõjas

Eesti Vabariik 100
PRESSITEADE
13.01.2019

Pühapäeval, 13. jaanuaril tähistab Rakvere 100 aasta möödumist otsustavatest lahingutest, mille käigus Eesti rahvavägi ja Soome vabatahtlikud linna Vabadussõjas vabastasid. 2019. aastal on Eesti Vabariik 100 programm pühendatud Vabadussõja 100. aastapäevale.

"Oleme tänuvõlgu neile, kes andsid oma elu, võideldes meie vabaduse eest. Meie kohus on ühiselt meeles pidada ja väärtustada minevikku. See on oluline meie tuleviku pärast," ütles Rakvere linnapea Marko Torm.

Rakvere Ausambamäel (Koidula 12, Rakvere) toimuv mälestustseremoonia algab 13. jaanuaril kell 10.00.  Kõnedega esinevad kaitseminister Jüri Luik, kultuuriminister Indrek Saar, Rakvere abilinnapea Triin Varek, Kaitseliidu Viru Maleva kaplan Tauno Toompuu ning Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Einar Vallbaum. Mälestustseremooniale järgneb kell 11 mälestusteenistus Rakvere Kolmainu kirikus (Pikk 19, Rakvere).

Rakvere vabastati punavägede käest Eesti ja Soome väeüksuste poolt 1919. aasta 12. jaanuari ööl ja varahommikul. „Rakvere vabastamine päästis paljude inimeste elu, sest vaenlased ei jõudnud massimõrva Palermo metsas lõpuni viia ja kõiki vange hukata," ütles Riigikantselei EV100 toimkonna suursündmuste juht Margus Kasterpalu. Tema sõnul oli Virumaa vabastamisel punavägedest oluline roll ka Soome vabatahtlikel. „Ühiselt võeti mõne nädala jooksul vaenlase käest tagasi Eesti Vabariigi territoorium kuni Narvani," ütles Kasterpalu.

· Esmaspäeval, 14. jaanuaril toimub Rakvere vabastamise 100. aastapäeva auks PPA Rakvere politseijaoskonna siselasketiirus võistkondlik laskevõistlus. Võistlust korraldavad koostööna juba seitsmendat korda Rakvere Politseijaoskond, Kaitseliit, Rakvere Linnavalitsus ja Rakvere Kultuurikeskus. Rakvere vabastamise 100. aastapäeva tähistatakse 10.-16. jaanuarini. Kava leiab www.EV100.ee.

· Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks toimub 2019. aastal sündmuste sari „Wabaduse teekond". Lisaks rahvamatkadele toimuvad mitmed näidislahingud ja mälestustseremooniad. Samuti liigub mööda Eestit Soomusrong nr 7 „Wabadus". Lisainfo Vabadussõja lahinguteel toimuvate sündmuste kohta leiab www.EV100.ee

· Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise periood kestab kuni 2020. aasta 2. veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. 2019. aastal keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. Lähem info juubelisündmuste kohta www.EV100.ee.

Rakvere Linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
tel 510 4544