Rakvere vabastamise 103. aastapäeva tähistatakse mitmete sündmustega

Pressiteade
7. jaanuar 2021

Kolmapäeval, 12. jaanuaril möödub 103 aastat otsustavatest lahingutest, mille käigus vabastasid Eesti rahvavägi ja Soome vabatahtlikud Vabadussõjas Rakvere linna. Rakvere linn, Kaitseliidu Viru Malev ja Rakvere Noortekeskus on saabuva tähtpäeva puhuks kokku pannud mitmekülgse ajaloosündmusi tutvustava programmi.

12. jaanuaril kell 10 toimub J. Kunderi tänaval asuva punase terrori ohvrite mälestusmärgi juures mälestustseremoonia koos pärgade asetamise ja küünalde süütamisega, millega mälestatakse 1919. aasta alguses Palermo metsas toimunud metsiku veretöö ohvreid. Rakvere vabastamine punavõimu käest toimus Vabadussõjas kui  Eesti ja Soome väeüksused sisenesid Rakverre 1919. aasta 12. jaanuari ööl ja varahommikul ning vabastasid Rakvere. See päästis muu hulgas paljude inimeste elu, sest bolševikud ei jõudnud massimõrva Palermo metsas lõpuni viia ja kõiki vange hukata.

Rakvere linnapea Triin Varek: „Mälestame neid, kes võitlesid meie vabaduse eest, makstes selle eest oma eluga. Kõigile neile kuulub meie igavene tänu. Võimatu on unustada koletut veretööd, mis Palermo metsas aset leidis. Kõik see kokku peaks igaühele meelde tuletama, et vabadusel on valus hind ning vabadust ei tohi võtta iseenesest mõistetavalt. Loodan siiralt, et praegused ja tulevased põlvkonnad oskavad vabadust hinnata ja hoida ning keegi kunagi ei pea läbi elama enam sõjakoledusi."

Kaitseliidu Viru Malev korraldab Rakvere Galeriis (Pikk 15) koostöös Eesti Sõjamuuseumi ja Eesti Vabadusvõitluse Muuseumiga kaks temaatilist näitust. Ülespanekut Eesti Vabadussõja ajaloo kohta saab vaadata 12.-14. jaanuaril kell 12.00-18.00 ja 15. jaanuaril kell 10.00-16.00, Vabadussõja aegseid relvi saab uudistada samas 12. ja 15. jaanuaril.

12.- 16. jaanuarini toimub Rakvere Avatud Noortekeskuse eestvedamisel Rakvere vabastamise aastapäevale pühendatud meeskondlik orienteerumismäng, mis paneb osalejate teadmised proovile Rakvere ajaloost ning erinevatest paikadest, pakkudes samal ajal koos klassikaaslaste, pere, sõprade ja/või kolleegidega erinevaid ülesandeid lahendades ka vahvat tegutsemislusti. Mäng on leitav Actionboundi keskkonnast alates 12. jaanuari hommikust ning jääb avatuks pühapäeva, 16. jaanuari õhtuni. Pane kokku oma 3-5-liikmeline meeskond ning asu avastus- ja ajalooretkele! Rohkem infot: http://rakverenoortekeskus.ee/

15. jaanuaril korraldab Kirde maakaitseringkonna Viru malev koostöös Vinni vallavalitsuse ja Rakvere linnavalitsusega Rakvere vabastamise 103. aastapäeva tähistamiseks esmakordselt ka rahvamatka.

Ligi 13 km pikkusele matkale on oodatud kõik huvilised ja see kulgeb Viru-Jaagupi kunagise koolimaja juurest Palermosse. Kogunemine Viru-Jaagupi koolimaja juures kell 10.15, kell 10.30 avatseremoonia ja kell 10.45 start. Bussid väljuvad Rakvere Spordikeskuse eest kell 9.30 ning tagasi Viru-Jaagupisse kell 14.00 ja 15.00. Osalejatel palutakse eelregistreerida virumatk@kaitseliit.ee kuni 12. jaanuar kell 15.00, kuid matkal saab ka osaleda ilma eelregistreerimiseta.

Eesti Vabadussõjas Rakverega linnaga seotud vabastuslahingud kestsid ajaperioodil 16. detsembrist 1918 kuni 12. jaanuarini 1919. Täpsemalt saavad ajaloohuvilised sellest teada SA Virumaa Muuseumid ajaloolase Uno Trummi veebiloengust „Rakvere langemine ja vabastamine", mis on leitav ja igal ajal vabalt vaadatav siit: https://www.youtube.com/watch?v=GcjwJdxk9-E .

Fotol: Punase terrori ohvrite mälestusmärk Palermos (Foto autor: Kristel Mänd).

Teate koostas:

Kommunikatsionispetsialist