Rakveres avatakse Edith Kotka-Nymani skulptuur

Pressiteade
29. september 2021

Pühapäeval, 3. oktoobril kell 13 avatakse Rakveres Pikk 22 väljakul pidulikult linna aukodaniku Edith Kotka-Nymani mälestuseks loodud skulptuuriansambel.

Edith Kotka-Nyman oli Rakvere hea tahte saadik, kes panustas pikki aastaid Rakvere ja Rootsi Sigtuna kommuuni vaheliste tihedate ja viljakate koostöösidemete loomisesse pärast Eesti Vabariigi taasiseseisvumist, õpetas eesti keelt ning tutvustas Eesti ja Rakvere kultuuri- ja ajalugu. Rakvere linna aukodaniku tiitel omistati Edith Kotka-Nymanile 1998. aastal.

Rakvere linnapea Triin Varek tunneb siirast rõõmu, et elutee viis neid Edithiga kokku juba aastaid tagasi. „Väga sooja tundega südames meenuvad kõik huvitavad jutuajamised ja mõttevahetused temaga. Inimene, kelle silmis oli alati Rakverest rääkides sära," meenutas ta.

„Oluline on hoida ja tänada inimesi muidugi nende eluajal ning usun, et  Rakvere linn näitas üles tänulikkust kõigil eelnevatel aastatel, kuid Edithi mälestuse jäädvustamine linnaruumis võttis aega. Nüüd saab see aukohus täidetud. Siiralt tänan kõiki, tänu kellele skulptuur saab teoks," märkis Triin Varek.

Rakvere Linnavalitsus kuulutas mullu novembris välja avatud ideekonkursi linna aukodaniku Edith Kotka-Nymani mälestuse jäädvustamiseks linnaruumis, mille tulemused kuulutati välja tänavu veebruaris.

Skulptuurikonkursi võidutööks valiti žürii otsusega osaühingu Kivi Kunst kavand „8aastane Edith", mille autorid on skulptor Gea Sibola Hansen ja arhitekt Mai Šein. Žürii hinnangul oli võidutöö selge ideega, millest loeb välja mitu lugu - Edithi lahkumine ja tagasitulek, reisimised, vallimäe ääres veedetud lapsepõlv ja koolitee.

Rakvere abilinnapea Laila Taluniku sõnul on olnud koostöö kunstiteose autoriga väga meeldiv ning kogu protsess on olnud korrektne ja ootuspärane. „Hea meel on näha oma tööle nii pühendunud kunstnikku kui on Gea. Kõik, mis oleme kokku leppinud, on toiminud ja kogu skulptuuri valmimise teekond on olnud läbimõeldud. Lõpptulemus on palju rohkem kui maketi järgi oodata ja seda hea kunst peabki pakkuma – väikest üllatust lisaks," nentis Talunik.

Lisaks skulptuuriansambli avamisele avatakse Rakvere Galeriis 3. oktoobril ka temaatiline näitus, mille keskmes on Edith Kotka-Nymani skulptuuriansambli teostamine.

Laila Talunik
Rakvere abilinnapea