Riina Rooberg: “Muusika ja sotsiaaltöö – kõlab hästi”

18. juuni 2021

 

Jagame teiega inspireerivaid lugusid Rakvere linna inimestest, kes on täiskasvanueas otsustanud jätkata oma haridusteed.

Esimeses loos jagab oma õpikogemusi täiskasvanueas Rakvere linnas sotsiaalvaldkonnas tegutsev Riina Rooberg, 47aastane kahe täiskasvanud lapse ema, kes lõpetas tänavu suvel Tallinna Tehnikakõrgkooli teenusmajanduse instituudi.

Mis ajendas teda täiskasvanueas kõrgharidust omandama, räägib Riina Rooberg oma kogemusloos. Vahendab Tiiu Säbel, Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon (Andras) Lääne-Virumaa täiskasvanuhariduse koordinaator.

 

Mis on Sind ajendanud õppima, miks sa selle otsuse tegid, sul on ju haridus olemas?

Juba mitmeid aastaid mõtlesin omandada kõrgharidust, aga viimase tõuke sain oma pojalt, kes kinnitas mulle, et ma saan kõrghariduse omandamisega kindlasti hakkama. Minu varasem haridus oli kutsekeskharidus, lasteaiakasvataja ja muusikakasvataja. Töötasin lasteaias muusika- ja liikumisõpetajana ning õpetasin erivajadustega laste koolis muusikat. Tööstaaži on mul üle 20- aasta.

Kuidas sattusid praegusele töökohale?

Mind koondati erivajadustega laste koolist, kuna asutus sulges uksed. Võtsin üheks aastaks aja maha ja täiendasin oma teadmisi ettevõtlusvaldkonnas. 2015 alustasin ettevõtlusega ning asutasin Rakvere linna lastehoiu. Soov omandada kõrgharidus oli minus koguaeg olemas ja sotsiaalvaldkond tundus loomulik valik.  Igatahes on õpingud mind praegusele töökohale aidanud, sest see töökoht eeldab kõrgharidust sotsiaaltöös. Täpsemalt alates märtsist 2021 töötan MTÜ Maria ja lapsed perekodus sotsiaaltöötajana.

Kui kaua oled antud töökohal töötanud?

Lastehoid Õnnelaps on 6-aastane. MTÜ-s Maria ja lapsed jookseb teine kuu.

Tulles õpingute juurde tagasi - kas on olnud koolis allaandmise tunnet?

Mitte kunagi, sest olin õppima asudes sisemiselt motiveeritud. Ma olin õpinguteks ennast juba pikalt ette valmistanud. Ma ei ole allaandja tüüp ja arvan, et raskused on ületamiseks ning iga uus kogemus teeb mind enesekindalamaks.

Mis on Sind tõuganud edasi liikuma? 

Ma arvan seda, et me kõik vajame muutusi oma ellu. Muutused oma ellu lood ise. Igatahes liigud edasi kui lased muutustel oma ellu tulla. Ja eks see soov midagi oma elus muuta ongi mind tõuganud edasi liikuma.

Kuidas oled suutnud pere ja tööelu ühildada?

Minu vanuses on see väga lihtne, sest lapsed on iseseisvad ning ma saan palju aega enda peale pühendada.

Kuidas tunned toetust?

Tegelikult toetame lastega üksteist, sest nemad ka õpivad. Vahel on hea kui tugi on kohe oma perest võtta, sest oma pereliikme poole saad kohe pöörduda kui abi vajad. Mäletan, et vajasin Exelis jooniste tegemiseks abi. Pöördusin tütre poole ja paari minutiga oli asi selge. Lapsed on mind palju toetanud ja õpetanud. Tänu neile pean ennast digikeskkonnas üsna tugevaks.

On lisaks keegi veel abiks olnud? 

Loomulikult, minu koer Hector, kes sunnib mind liikuma. Sõbrad, kes kordasid kui tubli ma olen. Töökaaslased, kes pöialt hoidsid. Tahan siinkohal kasutada võimalust ja tänada kõiki, kes mulle kooli läbimisel toeks ja abiks olid.

Kuidas töökohal on reageeritud, et täiendad ja õpid?

Kuna olin õpingute ajal iseendale tööandja, siis sellega mul probleeme ei olnud. Töökaaslased toetasid minu õpinguid ning elasid alati kaasa kui mõne arvestuse või eksami ära tegin. Siiras tänu neile selle eest!

Mis on olnud kõige raskem õppimise juures? 

Esimene aasta oli harjumatu, siinkohal ma ei nimetaks seda raskuseks.  Pigem mul puudus õppimisharjumus ja ma ei teadnud, milline on minu õppimisstiil.

Kuna olin õppima asudes sisemiselt motiveeritud, siis ausalt öeldes nautisin õppimist.

Kas käisid iga päev koolis või tsükli kaupa?

Õppisin päevaõppes ja iga päev olid loengud. Minu kursusekaaslased olid minust 10 kuni 20 aastat nooremad. Sain tunda väga toredat tudengielu rõõmsameelsete noorte keskel. Päevaõpe oli hea valik. Õpe kestis 3 aastat.

Millist väärtust omab kooli läbimine, õppimine?  

Kooli läbimine omab väärtust tulevikus. Õppimine loob eeldused täisväärtuslikuks eluks ja eneseteostuseks.

Kas julgustad ka teisi õppima?

Muidugi julgustan ka teisi õppima. Soovitan mitte kuulata teiste hirmsaid või igavaid kogemusi õppimisest. Parem minna ise õppima ja saada oma kogemus. Igaljuhul võidad rohkem ja kaotada pole midagi, sest õppimine annab enesekindlust ja arukust.

Tegeled Sa mõne hobiga?

Olen hakanud rohkem lugema. Koolitööde tegemiseks oli vaja uurida erinevat kirjandust, niimoodi tasapisi hakkas mulle lugemine meeldima. Aga mulle meeldib veel muusikat kuulata ja aias toimetada.

 

Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras  koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga koordineerib Euroopa Liidu Erasmus+ programmi projekti "AGENDA – Euroopa täiskasvanuhariduse tegevuskava", www.andras.ee/agenda.

 

Teate edastas:

Kristel Mänd
Kommunikatsioonispetsialist
Rakvere Linnavalitsus
510 4544