Arvo Pärdi muusikamaja valiti riiklikult tähtsaks kultuuriehitiseks

Pressiteade
3. mai 2021

Riigikogu kultuurikomisjon otsustas täna teha täiskogule ettepaneku nimetada järgmisteks Kultuurkapitali vahenditest toetatavateks riiklikult tähtsad kultuuriehitised. Ühe objektina pääses nelja väljavalitu sekka Rakvere linna projekt „Arvo Pärdi muusikamaja".

Kultuurikomisjoni ettepanek liigub nüüd edasi Riigikogu suurde saali, kus tehakse lõplik otsus kultuuriehitiste pingerea ning objektide kohta, mille rajamist või renoveerimist järgnevatel aastatel Kultuurkapitali vahenditest toetada. Lõpphääletuseni loodetakse jõuda juba kevadistungjärgu lõpuks.

Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul on Arvo Pärdi muusikamaja valmimine Rakvere linna lähiaastate prioriteet ja komisjoni tänane otsus annab kindlust, et oleme suure unistuse täitumisele lähemal kui kunagi varem.

„Arvo Pärdi muusikamaja on saanud südameasjaks paljudele nii Eestis kui ka välismaal. Tegemist on Rakvere linna jaoks nn poliitikaülese projektiga, mille realiseerumiseks on läbi aastate panustanud erinevad kohaliku võimu esindajad. Olen siiralt tänulik, et Arvo Pärt Rakvere linna aukodanikuna, kes on meie kõigi südames, on linnaga sõlminud nimekasutuslepingu ja usaldanud Rakverele oma nime – sest meie ühine soov on, et Alar Kotli poolt Eesti vabaduse 20. aastapäevaks projekteeritud kirikuhoone saaks lõpuks korda ning väärilise sisu," lausus linnapea.

„Tänan südamest kõiki, kes on aastate jooksul projekti ettevalmistusse panustanud ja lahkeid annetajaid, kes on omalt poolt toetanud Arvo Pärdi muusikamaja ehitust ning Riigikogu kultuurikomisjoni liikmeid, kes on oma toetushäälega andnud meile võimaluse rekonstrueerida väärikas kirik ning luua sinna tänapäevane juurdeehitus, mis kõik kokku on multifunktsionaalseim lahendus kultuuriloomes regionaalselt – Lääne-Virumaa kunstnikud saavad tänapäevase galerii, rahvatantsijad õiges mõõdus harjutussaali ning koorilauljad oma, lisaks hoiuruumid ja riietusruumid, kohvik jpm. Arvo Pärdi nimeline muusikamaja Rakveres kätkeb endas parimaid lahendusi väga erinevatele kollektiividele.

Jah, Riigikogu langetab suures saalis lõpliku otsuse, kuid loodan, et komisjoni poolt esitatud projektid leiavad kõik toetuse ja siin enam muudatusi ei tule. Linna panus omaosaluse näol selle projekti eeltegevustesse on aastate lõikes 2021.a lõpuks juba pea 2 miljonit eurot. Minus on ääretult suur tänutunne! Seda on väga raske sõnadesse panna," ütles Triin Varek.

Arvo Pärdi muusikamaja projekti maksumus on 16 miljonit eurot.

Miks on Rakvere muusikamaja projekt oluline?

• Sümbolite arhitekt Alar Kotli projekteeris 1935. aastal Pauluse kogudusele Eesti vabaduse kirikuna hoone, mille Rakvere linn soovib maestro austuseks rekonstrueerida ja osaliselt renoveerida; kirik saab lõpuks valmis - taastatud koos tornikiivritega;
  • Ainulaadse, funktsionalistliku vormikäsitlusega Rakvere Pauluse kirik on üks vähestest kahe tornikiivriga sakraalhoonetest Eestis ning kantud Kultuurimälestiste riiklikku registrisse kui ehitismälestis (registrinumber 15743).
  • Pauluse kirik saab väärilise sisu - kunstigalerii, kontserdisaali, harjutusruumid rahvatantsurühmadele ja koorilauljatele, kohviku, hoiuruumid jpm;
  • Põhiprojekt on valmis, väljastatud on ehitusluba;
  • Rakvere linn on panustanud juba pea 1 miljonit eurot ning 2021.a investeeritakse eeltegevustega veel samaväärne summa;
  • 2018.a sõlmiti maestro Arvo Pärdiga, kes on Rakvere linna aukodanik, nimekasutusleping;
  • Rakvere Arvo Pärdi muusikamaja on oluline ehitis Eesti kultuurile, aidates sealhulgas kaasa rahvuskultuuri järjepidevuse tagamisele ja kultuurivaldkonna terviklikule arengule ning soodustades kultuurivaldkondade vahelist koostööd;
  • Siiani puudub Rakveres ja Lääne-Virumaal professionaalne kontserdipaik, mis pärsib Rakvere ja kogu piirkonna konkurentsivõimet kultuuri, sh süvakultuuri tutvustamisel;
  • Professionaalse kontserdipaiga järele on suur vajadus, see võimaldab luua sünergiat erinevate kontserdipaikade vahel, luua uut väärtust regioonis ja võimendab kultuurilist sidusust üle Eesti;
  • Kolme saaliga muusikamaja keskmeks on ligikaudu 500 inimest mahutav kontserdisaal. Lisaks on hoones 120-kohaline kammersaal ja tantsusaal. Samuti galerii kahe ruumiga, mis võimaldab tuua Rakverre st ka Lääne-Virumaale väärikaid näitusi.

Missugune muusikamaja välja nägema hakkaks on võimalus vaadata siit:

Triin Varek
Rakvere linnapea