Rakvere kesklinnas arendatakse elurikkust

Pressiteade
3. mai 2021

Rakvere linnavalitsus otsustas tänavu rajada kesklinnatsooni esimese niiduala, mis loob elurikkust senistele Tuleviku tänava sõiduradade vahel olnud haljasaladele. Aastaid on siinsel platsil niidetud linnarahva rõõmuks muru. Kuna see pole elusloodusele sugugi meeltmööda, tuleb tänavu teisiti.

Ettevalmistustööd tulevase niidu rajamiseks algasid läinud nädalal nelja vana ja peamiselt kuivanud puu langetamisega. Sel nädalal alustati pinnase koorimisega, et eemaldada vana muru. Seejärel külvatakse maha mitmesuguste taimede seemneid ehk niidu lillesegu.

Linnapea Triin Vareki sõnul on niitude rajamise ja taastamise mõte (läbi harvema niitmise) Rakveres plaanis olnud juba mitu aastat. „Suured linnad on niidualade rajamist juba aastaid viljelenud, kavas on ka Rakveres teemaga järk-järgult etapiviisi edasi liikuda. Nii on meil niitude rajamist planeeritud ka Seminari tänava-ala projektiga. Niidud on olnud erilise tähelepanu all ka Vallimäel, kus vabaõhukeskuse alale rajatud taimestik on pälvinud palju positiivset tagasisidet," rääkis linnapea.

Rakvere linnaaednik Anu Otsma sõnul saadi suurt innustust mullu novembris, kui raamatukogu saalis toimus avalik arutelu „Kuidas luua elurikast keskkonda linnas ja maal"," rääkis Otsma.

Toona juhtisid kogukonnale suunatud mõttevahetust maastikuarhitektid Karin Bachman ja Merle Karro-Kalberg ning Tartu Linnavalitsuse linnakujunduse spetsialist Anna-Liisa Unt, kes on Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna projekti "Kureeritud elurikkus" idee autorid.

Tartu kogemused andsid julgust rajada niiduala just Rakvere kesklinna. „Tuleviku tänav on niidu rajamiseks väga hea koht, kuna ka praegused murualad ei ole aktiivses kasutuses ja need on pigem taustapilt tänaval liiklejatele," selgitas linnaaednik.

Rakvere rikkalikud rohealad ja nende hooldamine lähevad linlastele vägagi korda. Arvamusi on erinevaid  – osade arvates hooldab linn rohealasid liiga vähe, teiste arvates hoopis liiga palju.

„Elurikkuse arendamise eesmärk linnaruumis on pakkuda tasakaalu hooldatud alade ja planeeritud elurikkuse vahel ja täiendada looduslikku keskkonda liigirikkusega. Mitmekesine taimestik meelitab putukaid ja tolmeldajaid ning pakub oma värvivalikuga silmailu varakevadest hilissügiseni," rääkis linnaaednik.

Niiduala loomine nõuab suurt kannatlikkust ja seda me ka kõigilt linlastelt palume. Külviaastal annavad tooni küll üheaastased rukkililled, põldmagunad, äiakad e nisulilled ja põld-varesjalad, aga enamik niiduhaljastuses kasutatavaid taimeliike õitseb esmakordselt teisel kasvuaastal.

Tuleviku tänava niiduala loomine toimub koostöös ettevõttega Nordic Botanical OÜ, kelle poolt välja töötatud alale külvatav lillesegu koosneb 31 kauni kodumaise taimeliigi seemnetest. Linnaaedniku sõnul on mõned neist kõigile tuttavad, mõned aga ergutavad linnaelanikke värskendama oma loodusteadmisi. Niidutaimede kasvamine võtab aega ja õiteiluga üllatavad nad linnaelanikke pigem järgmisel aastal. Seega palume veidi kannatust. Seni aga rõõmustavad meid seemnete hulka lisatud kaunid üheaastased põllulilled – punased moonid, meie põldudel haruldaseks jäänud nisulilled, põld-varesjalad ja meie rahvusill rukkilill. Et õiteilu saaksid ka teised nautida, siis palume mitte õisi niidult korjama minna.

Niidualale paigaldatakse ka infotahvlid, mis tutvustavad mõtteviisi „Igaühe looduskaitse", mille kohaselt loodust saab kaitsta igaüks ja igal pool. Ka siin, Rakvere kesklinnas!

Loodushoid ja roheline mõtlemine on meie tulevik ja loodetavasti saab Tuleviku tänavast tõeline Rakvere tuleviku tänav!

Triin Varek
Rakvere linnapea