Rakvere linn kaardistab eterniidi ja asbesti sisaldavate toodete kogust

Pressiteade
13. jaanuar 2021

Keskkonnaministeerium soovib kaardistada Eestis veel kasutuses olevat asbesti sisaldavate toodete kogust, et paremini planeerida järgmiste perioodide toetusi asbesti sisalduvate jäätmete kogumiseks. Asbesti sisaldub eelkõige eterniidis, kuid ka muudes vanades ehitusmaterjalides.

Selle tarvis viib Rakvere Linnavalitsus läbi küsitluse, milles palume Rakvere linna elanikel ja ettevõtjatel anda teada Teie valduses olevatest eterniidi kogustest ja ka muudest asbesti sisaldavatest materjalide kogustest, millest sooviksite vabaneda. Palume märkida eterniidi kogus (1m2 eterniiti kaalub ca 15 kg) ja muude asbesti sisaldavate materjalide oletatav kogus.

Andmeid kogume kuni 28. jaanuarini 2021. Küsitlusele saab vastata SIIN

Linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Riin Sikka sõnul oodatakse infot kõigilt, kelle kinnisvaral on eterniitkatus või mille ehitusmaterjalina on kasutatud mõnda muud asbesti sisaldavat ehitusmaterjali.

„Linna poolt seni korraldatud eterniidi tasuta äraandmise kampaaniad on näidanud, et eterniiti on Rakveres inimeste käsutuses veel väga suurtes kogustes. Asbestitolm on väga kahjuliku mõjuga inimese tervisele – sissehingamisel jääb see kopsu pidama ning võib põhjustada organismis vähkkasvajaid. Seetõttu on väga oluline, et eterniidi- ja asbestijäätmed jõuaksid korrektselt utiliseerimisse. Kahjuks jäävad asbestijäätmed ka tihtipeale niisama aianurka kuhjuma, kuna nende vastuvõtt jäätmejaamades ei ole taskukohane," selgitas Riin Sikka.

Linnavalitsus palub tagasisidet eterniidi ja muude asbestitoodete koguste kohta nii neilt, kes plaanivad nimetatud materjalidest vabaneda kuni aastani 2025, kui ka kõigilt teistelt, kes ei plaani näiteks katusevahetust lähiaastatel ette võtta. Kogutud andmete põhjal saab Keskkonnaministeerium planeerida järgnevate perioodide toetusrahasid asbesti sisaldavate jäätmete kogumiseks.

Riin Sikka
Keskkonnaspetsialist