Teisipäeval möödub 102 aastat Rakvere linna vabastamisest Vabadussõjas

Rakvere Linnavalitsuse pressiteade
8. jaanuar 2021

Teisipäeval, 12. jaanuaril möödub 102 aastat otsustavatest lahingutest, mille käigus Eesti rahvavägi ja Soome vabatahtlikud Rakvere linna Vabadussõjas vabastasid.

Eesti ja Soome väeüksused sisenesid 1919. aasta 12. jaanuari ööl ja varahommikul Rakverre ning vabastasid linna punavägede käest. See päästis paljude inimeste elu, kuna bolševikud ei jõudnud massimõrva Palermo metsas lõpuni viia ja kõiki vange hukata.

Koroonaviiruse laialdase leviku tõttu ei toimu seekord Rakveres Vabadussõja mälestussamba ja Palermo metsas asuva punase terrori ohvrite mälestuskivi juures tavapärast sõnavõttudega mälestusmiitingut.

Mõlema mälestussamba juures toimub pärgade asetamine ilma kõnedeta:

• Kell 10.00 Ausambamäel Vabadussõja mälestussamba juures
  • Kell 10.30 Palermo metsas asuva punase terrori ohvrite mälestuskivi juures

Rakvere linnapea Triin Varek: „Süütame homme küünlad ja asetame pärjad mälestussammaste jalamile, et mälestada neid, kes võitlesid meie vabaduse eest, makstes selle eest oma eluga. Kõigile neile kuulub meie igavene tänu. Võimatu on unustada koletut veretööd, mis Palermo metsas aset leidis. Kõik see kokku peaks igaühele meelde tuletama, et vabadusel on valus hind ning vabadust ei tohi võtta iseenesest mõistetavalt. Loodan siiralt, et praegused ja tulevased põlvkonnad oskavad vabadust hinnata ja hoida ning keegi kunagi ei pea läbi elama enam sõjakoledusi. Hing on hell kurbusest ohvrite pärast ning tänutundest kätte võideldud vabaduse eest. "

Koroona tõttu lükkub edasi kevadesse ka iga-aastane Rakvere vabastamise aastapäeva tähistamiseks toimuv laskevõistlus.