Rakveres algas ehitustöö „targa lüüsi“ rajamiseks, mis vähendab tänavate üleujutusohtu

Pressiteade
2. detsember 2020

Detsembrikuu esimesel päeval alustas Nordpont OÜ töid „targa lüüsi" rajamiseks Rakvere Süstatiigi ülevoolule.

Rakvere abilinnapea Kert Karus: „Tööde esimeses etapis hakatakse järk-järgult alandama Süstatiigi veetaset, et saaks järgmiseks alustada olemasoleva sissevoolukaevu rekonstrueerimistöid, mis hõlmab olemasoleva ülevooluserva kõrgemaks ehitamist ning uue varjasüsteemi paigaldamist."

Karuse sõnul hakkab uus varjasüsteem reguleerima vee taset Süstatiigis vastavalt Rakvere linna sademeveesüsteemi paigaldatud andurilt saadud informatsioonile. „Kui linna sademeveesüsteemis tõuseb hoovihmade tõttu veetase kriitilise piirini, siis andurilt saadud signaali alusel hakkab vari sulguma. Nii takistatakse pealevoolu Süstatiigist Rakvere linna sademeveesüsteemi, mis võimaldab omakorda sademevee paremat äravoolu linnatänavatelt," selgitas Karus.

Rajatav süsteem vähendab üleujutusriski Rakvere kesklinna tänavatel ning hoiab ära olukorra, kus reovee torustikest satub puhastamata reovesi üleujutuse ajal Soolikaojja ja sealt edasi Läänemerre.

Rekonstrueerimistööde raames uuendatakse ka olemasolev hooldussild. Sillale paigaldatakse uus valgustus.

Tööde läbiviimise kavandatud aeg on 2 kuud.

Tööde läbiviimist rahastab EL Interreg Läänemere programmi projekt "Läänemere kaitsmine puhastamata reovee ärajuhtimise eest linnapiirkondade üleujutuste ajal" (lühinimega NOAH). Projekti kaasrahastajad on Aktsiaselts Rakvere Vesi ning Rakvere Linnavalitsus.

NOAH projekti elluviimisesse panustavad tippspetsialistid Eestist, Soomest, Poolast, Lätist, Rootsist ja Taanist. Projekti pilootaladeks on valitud kokku kaheksa linna viiest riigist ümber  Läänemere ja kaasatud on ka mitmeid vee-ettevõtteid. Projekti kogueelarve on ca 3 miljonit eurot, millest Euroopa Regionaalarengu Fondi panus on 2,4 miljonit eurot.

Kert Karus
Rakvere abilinnapea