Rakveres on levimas võõrliik hispaania teetigu

Rakvere Linnavalitsuse pressiteade
13. august 2020

Lusitaania ehk hispaania teetigu on võõrliik, keda Eestis nähti esimest korda 2008. aastal ja nüüdseks leiab neid mitmest piirkonnast. Rakvere linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Riin Sikka sõnul on ka Rakveres tuvastatud lusitaania teetigusid.

„Hetkel on neid suures koguses leitud Luha ja Herne tänavate piirkonnas, kuid Keskkonnaameti teokaardil on Rakveres märgitud leiukohtadeks ka teisi asukohti," rääkis Sikka.

Keskkonnaspetsialisti sõnul jõudis linnavalitsuseni info Luha ja Herne tänavatel olevast levialast tänu tähelepanelikele elanikele, kes juba tegutsevad selle nimel, et võõrliik oma aiast eemale hoida, korjates ja hävitades neid igapäevaselt kümnete kaupa, vihmastel päevadel isegi kuni 300 isendit.

Lusitaania ehk hispaania teeteod. Foto: Riin Sikka.

„Seetõttu palume kõigil linnaelanikel jälgida oma aedasid ja koduümbrust ning aidata kaasa nälkjate leviku piiramisele," on Riin Sikkal rakverlastele palve.

Linnavalitsus konsulteeris tõrjesoovituste saamiseks Keskkonnaametiga. Kuna tegemist on väga kiiresti paljuneva võõrliigiga, kes toituvad paljudest nii aias kui mujal kasvavatest taimedest-viljadest, siis on vajalik leitud isendid hävitada.

Lihtsaim moodus lusitaania teeteo hävitamiseks on korjata täiskasvanud nälkjad kokku ja valada üle keeva veega. Hukatud isendid võib matta labidasügavusele mulla alla, kus kindlasti ei ole munade arenguks sobilikud tingimused ja nälkjad välja roomata ei jaksa.

Lusitaania teetigu. Foto: Riin Sikka.

Kindlasti ei tohi elusaid nälkjaid viia mujale, kuna nii hoopis levitad neid. Enne nälkjate hävitamist tuleb veenduda, et hävitad just lusitaania teetigu.

Täpsed määramistunnused ja juhised nälkjatega käitumiseks on leitavad Keskkonnaameti veebilehelt: https://www.keskkonnaamet.ee/et/eesmargid-tegevused/liigikaitse/voorliigid/hispaania-teetigu

Hispaania teetigu on silmapaistvalt suur nälkjas - täiskasvanud looma kehapikkus on väljasirutatuna 7-15 cm. Tal puudub koda. Keha värvus võib olla väga varieeruv alates tumepruunist punakate, oranži, kollakate ja beežide toonideni. Noortel loomadel esineb sageli mõlemal keha küljel taustavärvist pisut tumedam pikitriip. Keha kattev lima on oranžikaskollane.

Iseloomulik on tallaserva ere värvus, kus on selgelt näha tumedamad vaod (triibud). Pea värvus on enamasti keha omast tumedam.

Keskkonnaamet kogub teavet hispaania teetigude leviku kohta Eestis. Kui märkate hispaania teetigu, märkige see kaardile rakenduses teokaart.keskkonnaamet.ee.

Rakenduse kaudu palutakse saata lusitaania teetigudest ka fotosid. Nii saab Keskkonnaamet kindel olla, et tegu on just selle võõrliigiga, mitte kodumaise suure või musta seateoga, kes on meie ökosüsteemile ohutud.  Nutirakenduses on toodud nii lusitaania teeteo kui ka kahe sarnase kodumaise teoliigi määramistunnused. Nende abil saab veenduda, kas tegu on ohtliku võõrliigiga või mitte.

Riin Sikka
Rakvere linnavalitsuse keskkonnaspetsialist