Rakveres tuleb jõuluaeg taas eriliselt

Sel aastal kerkib Rakvere keskväljakule esmakordselt kaunis jõuluküla, mis täidab linnasüdame uudsel moel rõõmsa jõulusagina ja valguslahendustega ning loob jõulumeeleolu kogu pühadeootuse ajaks. Jõuluküla avamine toimub esimesel advendil, 2. detsembril kell 17.

Jõulukuusel süüdatakse tuled, esinevad Birgit ja Virumaa Tütarlastekoor. Kaasa lööb harrastusteater KaRakTer, sõita saab hobukaarikuga. Külla tuleb jõuluvana koos päkapikkudega, avatud on jõuluvana postkontor ning varuks on üllatusi. Rakvere linn ootab kõiki väikesi ja suuri keskväljakule looma üheskoos jõulutunnet, suhtlema jõuluvanaga ja nautima valgusküllast linnaruumi.

Rakvere linnapea Marko Torm: "Uue kontseptsiooniga jõuluküla idee sündis koostöös, millesse panustasid aega ja ideid paljud inimesed. Eeltöödega alustati juba suve hakul ning jõuluküla kerkimiseks on oma panuse andnud kunsti- ja kultuuriinimesed, ettevõtjad, linnajuhid ja meistrimehed. Suure töö tegid ära Rakvere linnakunstnik, linnaarhitekt, kultuurikeskuse meeskond, kohalikud ettevõtted eesotsas Jeld-Wen Eesti AS-iga ja Rakvere Ametikool," tunnustab linnapea jõuluküla loojaid.

Linnapea sõnul on Rakvere sel aastale ehtimas kodulinna tõeliselt südamega, mõistes kui pidulik ja püha on eesootav periood. "Soovime, et iga linlane ja külaline tunneks, et terve linn on pidulikkust täis ja valmis ühiselt liikuma nii advendiaega kui ka peatselt uude aastaringi," märgib Torm. "Taaskord on põhjust rääkida Rakverest kui linnast, kus ei peljata katsetada uut – Rakvere on meeldejäävate ja eriliste elamuste paik," lisab linnapea.

Rakverele omaselt ei saa jõuluküla olema tavaline, vaid ikka tubli kiiksuga. Keskväljakule kerkib meie kõigi silme all spetsiaalselt jõuluküla tarbeks valmistatud kümme eridisainiga linnumaja, kus on kauplejatelt võimalik soetada jõuluvana kingikotti nii eestimaist kui päris kohalikku toodangut ja käsitööd. Suu saab magusaks piparkookidega ja keelekasteks pakutakse sooja andvat glögi. Avatud on jõuluvana postkontor.

"Linnumajade idee kasvas välja lihtsast vormimängust," kirjeldab Rakvere linnaarhitekt Angeelika Pärna. „Tundus, et Rakvere modernistlikule keskväljakule ei istu kuigi hästi traditsioonilist laadi majakesed. Vorm tuleb lükata nihkesse ehk panna sobituma keskkonnaga, kuhu ta paigutatakse. Linnunokaga paviljon, millele on sisse lõigatud linnumaja meenutav rõngasaken andis oma kujuga ise sellele vormile nime. Tundub, et see rõngasaken tahab ka veel kanda endas omaette ideed – koht, kuhu piiluda või kust piiluda. Eks see jõul on ju üks müstiline aeg, kus päkapikud kogu aeg jälgivad ja piiluvad," räägib Pärna linnumajade idee sünnist.

Rakvere Ametikooli direktori Kuno Rooba sõnul on Rakvere linnaga tehtav koostöö erakordne ja märkimisväärne. "Aastatel 2014-2017 ehitasid meie kooli õpilased linnale palju tähelepanu ja kuulsust toonud jõulupuu. Tänavu suvel kutsus linnapea Marko Torm meid kampa, et aitaksime Rakvere linnale valmistada ilusa jõuluküla. Meie jaoks on sellistes projektides osalemine paras väljakutse. Linna soovide täitmiseks peame leidma lahenduse, kuidas soovitu õppeprotsessiga seostada. Samas on õpilaste jaoks äärmiselt oluline, et õppe käigus sünniks midagi, millel on praktiline väärtus. Samuti läheb õpilastele korda nende tööle antud tagasiside. Meie poolt teevad majad valmis esimese kursuse puitkonstruktsioonide ehituse eriala õpilased õpetaja Raiko Kaasiku juhendamisel ja võime olla rahul, et suudame ka sel aastal linnale ning linna külalistele pakkuda midagi ilusat," väärtustab Kuno Rooba koostööd linnaga.

Advendinädalavahetustel kell 15 algab jõulukülas meeleolukas kultuuriprogramm.