Rakveres meenutatakse Eesti Vabadussõda ja linna vabastamise 100. aastapäeva

Eesti Vabadussõja meenutamiseks ja mälestamiseks toimub 2019. aasta jaanuari alguses üle Eesti erinevaid üritusi ja tseremooniaid. Nii ka Rakveres, kus ajalooliste sündmuste tähistamine algas austuse avaldamisega Eesti iseseisvuse eest võidelnutele. 3. jaanuaril , Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval, peeti Rakvere Vabadussõja ausamba juures mälestustseremoonia koos pärgade asetamisega. Tseremoonial osales ka Rakvere sõpruslinna Lapua delegatsioon, kes asetas pärja soomlastest vabatahtlike mälestuseks, kes osalesid 1919. aasta jaanuari alguses Rakvere vabastamisel punavägedest. Lapualt oli pärit esimene Eesti Vabadussõjas langenud soome vabatahtlik Aukusti Tuominen, kelle auks paigaldati 3. jaanuaril Kuusalu kirikuaeda mälestuskivi.

6. jaanuaril mälestati Rakvere Kolmainu koguduses jumalateenistuse ja ristikäiguga Palermo mälestuskivi juurde märter Valter Pauckerit ja tema kaaskannatajaid. Valter Paucker oli Rakvere Kolmainu koguduse abiõpetaja, kes hukkus Rakveres punase terrori ohvrina 6. jaanuaril 1919.

Rakvere Memento Ühingu eestvedamisel mälestatakse 10. jaanuaril kell 11 Rakvere Palermo metsas asuva punase terrori ohvrite mälestuskivi juures tseremooniaga 1919. a alguses enamlaste poolt tapetuid.

Rakvere punavägedest vabastamise 100. aastapäeva puhul toimub 13. jaanuaril kell 10 mälestustseremoonia Vabadussõja ausamba juures koos pärgade asetamisega, millele järgneb kell 11 mälestusjumalateenistus Rakvere Kolmainu koguduses.

14. jaanuaril kell 13 toimub traditsiooniline võistkondlik laskevõistlus Rakvere politseijaoskonna siselasketiirus. Osalema oodatakse neljaliikmelisi võistkondi, milles osaleb vähemalt üks tütarlaps või naine. Võistlus toimub kolmes kategoorias: põhikooli- , gümnaasiumiõpilased ja täiskasvanud. Eraldi arvestus koolinoorte ja täiskasvanute võistkondade vahel. Vajalik eelregistreerimine kuni 9. jaanuarini e-postiaadressil katrin.joselin@rakvere.ee.

14. jaanuaril kell 18 linastub Rakvere Teatrikonos mängufilm "Mandariinid" (Allfilm 2013). Enne filmi algust toimub laskevõistluse autasustamine. Filmiõhtule on oodatud kõik ja sissepääs kinno on prii.

Rakvere linna koolide õpilastel avaneb võimalus kuulata SA Virumaa Muuseumid vanemteadur Uno Trumm avalikku loengut Rakvere langemise ja vabastamise teemal. Loengud on kavas 14. – 15. jaanuaril Rakvere gümnaasiumis, reaalgümnaasiumis, põhikoolis ja eragümnaasiumis.

16. jaanuaril toimub suurtükiväepataljoni 101. aastapäevale pühendatud jalgsirännak, mis algab kell 10 piduliku rivistusega Rakvere raudteejaamas. Edasi liigub kolonn läbi linna Rägaverre. Rännak on seotud 2. suurtükipatarei esimese lahinguga detsembris 1918. Vastformeeritud patarei jõudis rongiga Rakverre 13. detsembri öösel ja 14. detsembri hommikul mindi Rägaverre lahingusse.

4. jaanuarist Kehrast mööda omaaegset lahingutegevuse marsruuti teele asunud Vabadussõja soomusrongist inspireeritud näidis nimega nr 7 „Wabadus'' teeb oma teekonnal Valgani 9. ja 10. jaanuaril peatuse Tapa raudteejaamas. Soomusrongi peatustes saab osa tasuta näitustest, näidislahingutest ja kontsertitest.