Kuidas ELi õigusakte paremini rakendada, et kaitsta meie keskkonda?

Kuidas ELi õigusakte paremini rakendada, et kaitsta meie keskkonda? Millised mehhanismid ja vahendid on võimalik välja töötada selleks, et parandada keskkonnaalaste õigusaktide nõuetelevastavuse seire ja aruandluse haldustavasid Euroopas? Euroopa keskkonnaõiguse puudub sidusus  liikmeriikide vahel , riigi ja kohalike omavalitsuste vahel. Kuidas seda parandada? Kuidas kogutavad keskkonnandmed  võiksid olla paremini kättesaadavad  kodanikele.

Neid ja teisi teemasid arutatakse 02 juunil Rakveres, Rakvere linna Targas  Majas  toimuval  esinduslikul rahvusvahelisel keskkonnaõiguse ja INSPIRE alasel konverentsil.

Praegu on keskkonnaõiguse rakendamine Euroopas mitterahuldav ning ELi erinevate keskkonnaalaste õigusaktide nõuetelevastavuse tagamises ja aruandluses puudub sidusus ja järjepidevus. Rakvere linnavolikogu liige Andres Jaadla (EE/ALDE) on Euroopa Regioonide Komitee raportöör teemal    „ELi keskkonnaõigus: aruandluse ja nõuetelevastavuse parandamine" <http://cor.europa.eu/en/activities/opinions/pages/opinion-factsheet.aspx?OpinionNumber=CDR%205660/2015> .

 

Raportis pakutakse mitmeid lahendusi kuidas  keskkonnaandmete kogumist ja seiret tõhustada ning kuidas muuta kogutud andmed nähtavamaks  just  kohalikele omavalitsustele kui ka kodanikele.

Muu hulgas   käsitletakse konverentsil   e-lahenduste ja e-valitsuse pakutud märkimisväärseid võimalusi, mis aitaksid kohalikel ja piirkondlikel omavalitsustel muuta tõhusamaks oma keskkonnaseiret- ja aruandlust, eelkõige seoses kohalike ja piirkondlike omavalitsuste ning ettevõtjate halduskoormuse vähendamisega, struktureeritud andmete ning seire ja aruandluse süstemaatiliste väljundite jäädvustamisega, riskianalüüsi lihtsustamisega ning seire ja aruandluse kvaliteedi parandamisega (näiteks seire ja aruandluse suunised ja veebivormid); uudsed e- lahendused - võiks saada e-valitsuse keskseks vahendiks, mis aitaks tõhustada ELi keskkonnaalaste õigusaktide nõuetelevastavuse tagamist ja jõustamist.

Euroopa komisjoni algatusel on  muutumas Euroopa Ühenduse ruumiandmete infrastruktuuri - INSPIRE  direktiiv -  arenedes edasi e-valitsuse keskse vahendina, millega tagatakse keskkonnaseire ja -aruandluse tõhustamise otstarbel keskne ühine vorming ja protsess keskkonnaalaste ruumiandmete kogumiseks ning muudetakse tõhusamaks ELi õigusaktide nõuetele vastavuse tagamine ja nende jõustamine, rakendades „avatud andmete" (open data) põhimõtteid ja targa linna (smart city) e-lahendusi elanikele andmete nähtavakstegemisel ja visualiseerimisel.

02 juuniks on Rakverre  kutsutud  keskkonnalased spetsialistid omavalitustegelased  ning kõik keskkonnaõiguse arengutest huvitatud  Eestist ja lähivälismaalt, et üheskoos arutleda koha peal Euroopa tasandil tõusetunud kitsaskohtade üle.

Konverents toimub 02.06.2016 kell 10.00 Rakvere linna Targas Majas (Rakvere, Lai tn 20, II korruse suur saal) 

Konverents on Euroopa Regioonide Komitee ametlik kohalik üritus ning toimub Euroopa Roheline Nädala ametliku partnerüritusena „Investeerides rohelisema tuleviku nimel" .Euroopa Rohelise nädala tähelepanu keskmes  sellel aastal on rohelisema tuleviku heaks tehtavad investeeringud..

Konverentsi partneriteks on Euroopa Komisjoni Eesti Esindus, Euroopa Parlamendi infobüroo Eestis, Eesti Linnade Liit ja Eesti Maaomavalituste Liit.

Konverentsil astuvad üles Rakvere Linnapea ning Euroopa Regioonide Komitee asepresident  Mihkel Juhkami, ja  maavanem Marko Torm.  Konverentsi tervitab Regioonide Komitee president  Markku Markkula ja keskkonnaminister Marko Pomerants. Keskkonnaministeeriumi asekantsler Meelis Münt räägib sellest, millised saavad olema keskkonnateemad Eesti Euroopa Liidu eesistumisel 2018. Ettekannetega esinevad  Eesti  keskkonnavaldkonna tippteadlased: Prof. Kalev Sepp Eesti Maaülikool, Dr. Jur. Hannes Veinla Tartu Ülikool, Prof. Tõnu Oja Tartu Ülikool ja  INSPIRE  rakendamisel järgimisväärt praktilisi kogemusi omav Sulev Õitspuu  Eesti Maa-ametist  ning  praktiseerivad keskkonnajuristid SA Keskkonnaõiguse Keskusest. Euroopa Liidu Regioonide Komitee seostest kohalike omavalitsustega räägib  Eesti Maaülikooli dotsent Uno Silberg. Maaeluga seonduvatest planeeritavatest keskkonnaalastest seadusemuudatustest  räägib  Riigikogus liige ja  maaelukomisjoni aseesimees  Siret Kotka. Lähinaabrite omavalitsuste kogemustest räägivad Soome omavalitsustegelased ning Leedu praktikaid tutvustab Leedu Keskkonnaministeeriumi aseminister Daiva Matoniene.