Biolagunevate jäätmete sorteerimine

27.02.2019

Oleme saanud Rakvere linna lepinguliselt jäätmevedajalt ja jäätmejaamalt tagasisidet, et biojäätmete konteinerisse pannakse paraku lisaks ka väga palju olmejäätmeid, mis on keelatud - kõige suuremaks probleemiks on erinevad sobimatud kilepakendid. Kordame siinkohal üle, kuidas biolagunevaid jäätmeid õigesti sorteerida.

Biojäätmete mahutisse  on keelatud panna midagi muud kui biojäätmeid Kui soovite pakendada jäätmeid, siis tohib kasutada selleks biolagunevat kilekotti või paberit. Tavalise kilepakendi kasutamine on rangelt keelatud.

Kui autojuht leiab konteinerit keelatud jäätmed, jätab ta mahuti tühjendamata ning tühjendamine toimub olmejäätmete lisaveona, mis lisandub arvele ja lisaks tuleb ka tasuda tühisõiduarve.

Biolagunevate jäätmete kogumisest Rakvere linnas

Alates 1. märtsist 2017 on Rakvere linnas korraldatud jäätmeveoga hõlmatud biolagunevad jäätmed. See tähendab, et 1. märtsist tuleb biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed koguda eraldi ning anda üle jäätmevedajale, kelleks Rakvere linnas on AS Ragn-Sells. Nõue kehtib kõikidele alates 10 korteriga kortermajadele ja juriidilistele isikutele, kellel biolagunevaid jäätmeid tekib üle 25 kg nädalas. Eraldi kogumiseks tuleb hankida biolagunevate jäätmete konteiner ning Lääne-Viru Jäätmekeskusega leppida kokku veo sagedus. Konteiner võib olla 140 või 240 liitrine ning selle sisse tuleb panna biolagunevast materjalist kott. Biolagunevate jäätmete konteinerit tuleb tühjendada vähemalt korra kahe nädala jooksul, aga kindlasti võib seda teha ka tihemini. Tihedam tühjendussagedus väldib halva lõhna ja kahjurite teket. Kortermajad või asutused, kus neid jäätmeid tekib rohkem, kui üks 240 liitrine mahuti mahutada võiks, võivad kasutusele võtta mitu sellist konteinerit.

Meeldetuletuseks - mida panna biolagunevate jäätmete mahutisse?

Biolagunevate jäätmete mahutisse VÕIB panna:

• Liha- ja kalajäätmed, sh kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad, köögi- ja puuviljade koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, kanamuna koored ning muud tahked toidujäätmed;
• Majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid, pabermassist munarestid;
• Toataimed sh -muld ja lõikelilled

Biolagunevate jäätmete mahutisse EI TOHI panna:

• Toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid
• Vedelikke
• Suuri konte
• Kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi, tolmuimejakotid, kasutatud ühekordsed toidunõud, muid bioloogiliselt mittelagunevad materjale.

Getter Renel
keskkonnaspetsialist