Homme algab rahvusvaheline etenduskunstide festival Baltoscandal!

Baltimaade esimene rahvusvaheline etenduskunstide festival Baltoscandal toimub sel suvel juba 15. korda. Juubelihõnguline festival leiab aset 4.–7. juulini Rakveres, tuues siia kaasaegseid suundi ja tipptegijaid Euroopa ja maailma etenduskunstidest.

Baltoscandal avatakse 4. juulil kell 17:00 Rakvere keskväljakul suurejoonelise avashow'ga koos tsirkuseartistide ja lavastaja Kaja Kannu poolt välja nopitud kohalike ja veidi vähem kohalike väärikate inimeste osalusel. Tähistame koos linnarahvaga Baltoscandali pikaealisust meeleoluka etteastega nii õhus kui maal.

Juubelimaigulisele festivalile tulevad lisaks uutele tulijatele oma uusi töid näitama ka varem siin käinud kunstnikud ja esinejad. Baltoscandali avalavastus, Jérôme Bel`i „Gala" annab Rakvere ja Lääne-Virumaa rahvale võimaluse astuda Rakvere Teatri suurele lavale, lavastuses osaleb 20 Virumaa inimest. Jerome Bel on üks tuntumaid koreograafe Euroopas ning tema lavastust "Gala", kus alati on osalejateks kohalikud inimesed, on mängitud enam kui 50 linnas üle maailma.

Eelmisel festivalil publikut omapärase muusikateatriga üllatanud Joris Lacoste'i uues lavastuses „Suite n°3" saab kuulda kõiki Euroopa Liidu keeli, kaasa arvatud eesti keelt. Meie publikule tuttav, legendaarne teatritrupp Forced Entertainment Suurbritanniast tuleb külla oma uue lavastusega „Real Magic" ja proovib mängulises võtmes mõtteid lugeda. Tunnustatud Helsingi etenduskunstnike grupeering W A U H A U S toob Rakverre vaataja nägemisaistingule keskenduva lavastuse "Flashdance". Esmakordselt on festivalil Teatr Powszechny Poolast vastuolulise lavastusega „Klatwa", mis esitab küsimusi kaasaegse kunsti, inimese ja religiooni suhete kohta. Armastatud Ivo Dimchev on taas Rakveres, seekord kontserdivormis muusikalise etteastega. Eesti etenduskunstide maastikult on festivalil esindatud Juhan Ulfsak, Mart Kangro ja Eero Epner värske lavastusega "Workshop", Teater NO99 ja Juhan Ulfsaki "NO36. Unistajad" ning pühendusega Rakvere Teatri väiksele majale loovad etenduskunstnikud Henri Hütt ja Mihkel Ilus festivalile installatiivse lavastuse "Kapriisid 3.5".

Tulemas on ka traditsiooniline jalgpallimatš romantikute ja küünikute vahel, vestlused esinejatega ning kontserdid klubiõhtutel.

Festivali kunstiline juht Priit Raud kommenteerib selleaastast festivali: „Baltoscandal on tulevikku vaatav ja kätt ühiskonna pulsil hoidev. Intrigeeriv ja rahustav. Mõtlemapanev ja vabastav. Viieteistkümnes festival tuleb ehk rohkem meie ja ühiskonna peale mõtlev. Mitte tingimata ülitõsiselt. Me räägime karmidest asjadest, kuid ei lähe moraalitsemise teed. Me näitame, et selline see maailm lihtsalt on. Me pole kõigega nõus, mis siin sünnib. Me kritiseerime, aga aktsepteerime. Me näitame austust üksteise vastu ja selle vastu, mida keegi teeb. Me ei õpeta kellelegi, mis on õige."

Baltoscandal on neli päeva täis etendusi, Rakveret, kohtumisi, arutelusid, pidu, suve ja festivalimöllu!

Baltoscandal festivali 2018 toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Rakvere linn, Prantsuse Instituut Eestis, Pro Helvetia, GoBus jt.

15. Baltoscandal festival toimub 4.-7. juulil Rakveres.

Festivali etenduste piletid on müügil Piletimaailmas piletimaailm.com ja Piletilevis piletilevi.ee

Lisainfo ja festivali kava: www.baltoscandal.ee