Eesti parima eramuarhitektuuri ja väikeobjektide näitus jõuab Rakverre

Eesti Arhitektide Liidu näitust „ERAMU 2008-2012 ja VÄIKE 2010-2012" saab alates 23. aprillist 2015 vaadata Rakveres. Näitus on taas eksponeeritud välinäitusena, seekord Rakvere linna keskväljakul ning see jääb avatuks kuni 30. aprillini.

Eesti Arhitektide Liidu näitus „ERAMU 2008-2012 ja VÄIKE 2010-2012" tutvustab nimetatud ajavahemikes valminud huvitavamaid eramuid ja väikeobjekte, mis on välja valitud arhitektide liidu võistlusele laekunud tööde hulgast. Mõlemal võistlusel anti välja üks peapreemia ja kolm võrdset preemiat.  Näitus avati 2013.a. septembris Eesti Arhitektuurimuuseumis, seejärel sai seda vaadata Pärnu Uue kunsti muuseumis, Tartus välinäitusena Raekoja plats 3 / Küüni tn 1 sisehoovis, Viljandis Sakala keskuse hoovis, Narvas TÜ kolledži fuajees. Võistlused korraldas Eesti Arhitektide Liit ja peapreemiaid rahastas Eesti Kultuurkapital.

„Need võistlused näitasid, et olemasolevasse miljöösse ja valmisehitatud keskkonda paigutatud uuselamud saavad kaasa väljakujunenud haljastuse ja tervikliku ümbruse, mis on suur väärtus võrreldes põllupealsete uusarendustega. Järjekordse põllu kasutuselevõtu asemel rekonstrueerigem ja arendagem pigem olemasolevaid struktuure," nentis žürii esimees Jaak Huimerind.

Näituse kuraatorid on Merle Karro-Kalberg ja Karin Bachmann.

Võistluse „ERAMU 2008–2012" peapreemia võitis arhitekt Emil Urbeli projekteeritud Kukemõisa eramu Järvamaal. Kolm võrdset preemiat said Tomomi Hayashi ja Liis Voksepa projekteeritud muusiku maja Tallinna kesklinnas, Mikk Mutso ja Kaarel Eelma projekteeritud kunstniku maja ning KAMP arhitektide projekteeritud maja tammede vahel.

Võistluse „VÄIKE 2010–2012" peapreemia võitsid arhitektid Ivar Lubjak ja Maria Pukk Kukemõisa eramu väikevormide eest. Kolm võrdset preemiat said Indrek Peili ja Siiri Vallneri Lift 11 installatsioon „Kai", Anna-Liisa Undi ja Robert Kähri Emajõe platvormid Tartus ning eramu piirdeaed, mille autorid on Peeter Pere ja Urmas Muru.

Lisaks andsid võistluste toetajad välja oma eripreemiad. VELUX Eesti OÜ preemia parima päevavalguslahenduse eest võitis KAMP Arhitektide projekteeritud maja tammede vahel. Vivarec OÜ preemia huvitava ventileeritava fassaadi lahenduse eest läks Emil Urbeli ja Aleksandr Zverevi projekteeritud eramule Nõmmel. Kolmanda eripreemia, Monier OÜ auhinna kaasaegseima kivikatuselahenduse eest pälvis Mikk Mutso ja Kaarel Eelma projekteeritud kunstniku maja.

Näituse eksponeerimist toetab CRAMO ESTONIA.

Lisateave:

Karin Bachmann, näituse kuraator